Skoči na vsebino

Obdobje

Kategorije

Destinacije

Razišči kulturno dediščino

Multimedija

Poskus rekonstrukcije

Grajsko poslopje na Kozlovem robu se prvič omenja v 12. stoletju, grajska podoba pa se je z menjavanjem lastnikov in popravili po potresih (1348 in 1511) večkrat spremenila. Zadnjo korenitejšo prenovo je doživel leta 1608. Poskus 3D rekonstrukcije tako prikazuje podobo gradu iz začetka 17. stoletja, ko ga Gašper Vid Dornberški še zadnjič obnovi in dogradi. Gre za obzidano dvignjeno bastijsko dvorišče, obdano z štirimi stolpi, na katerem se ob obzidje naslanjajo pomožne stavbe: orožarna, kapetanova kamra in soba, kuhinja, soba za posadko, kapela, solarij in pod njim klet, na dvorišču pa stojita dve filtrski cisterni - vodnjaka. V enem od okroglih stolpov je jetnišnica in shramba, v drugem pa skladišče smodnika. Namembnost poligonalnih stolpov ni znana, najbrž pa so izključno obrambne narave.

Pred grajskim vhodom je utrjena in obzidana ploščad – bastija, sam vhod v grad pa je zavarovan z globokim obrambnim jarkom in ga z bastijo povezuje nihajni dvižni most. Objekti so obdani z obzidnim vencem, ki preprečuje direkten naskok na glavno obzidje. V to obzidje je vgrajen manjši okrogel stolpič, ki bočno varuje prehod. V 17. stoletju je bil grad opuščen, saj so se lastniki preselili v novo stavbo v Tolminu. V času prve svetovne vojne so ruševine služile kot opazovalna točka za obrambo »tolminskega mostišča«, od 90. let pa se območje sanira in ureja v razgledno točko. Ruševine gradu so razglašene za kulturni spomenik. 

Poskus 3D rekonstrukcije prikazuje podobo gradu iz začetka 17. stoletja, ko ga Gašper Vid Dornberški še zadnjič obnovi in dogradi. Osnova za poskus rekonstrukcije so bile natančne izmere obstoječih ruševin, ki so bile z brezpilotnimi letalniki zajete kot oblak točk, tloris pa geodetsko izmerjen. V dialogu s strokovnjaki Tolminskega muzeja smo pregledali arhivska gradiva ter v programskem okolju Unreal Engine digitalno rekonstruirali zidove ter ključne elemente gradu. 
Vzporedno s pripravo poskusa rekonstrukcije je bilo na terenu zajetih več 360-stopinjskih fotografij, v katere smo integrirali poskuse 3D rekonstrukcij.

360-stopinjske fotografije